02 ЖОВТНЯ В УЧИЛИЩІ ПРОЙШЛО ПОДВІЙНЕ СВЯТО: ДЕНЬ ВЧИТЕЛЯ ТА 80-РІЧЧЯ УТВОРЕННЯ СИСТЕМИ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ

Ідея святкувати День вчителя задля вшанування працівників освіти з’явилася в багатьох країнах у XIX століття — в основному, заходи присвячувалися видатним місцевим педагогам або визначним історичним подіям галузі. Наприклад, День вчителя в Аргентині (11 вересня) заснований у пам’ять видатного педагога-активіста, президента країни Домінго Фаустіно Сарм’єнто, а в Індії (5 вересня) — на честь філософа, громадського діяча і також президента країни Сарвепаллі Радхакришнана.
У республіках СРСР свято вчителів почали відзначати з 1965 року. Офіційно День вчителя був закріплений 1980 року Постановою Президії Верховної Ради СРСР «Про святкові і пам’ятні дати». Відзначався у першу неділю жовтня.
У незалежній Україні «на підтримку ініціативи працівників освіти» День вчителів установлено відзначати щорічно у першу неділю жовтня (Указ Президента України № 513/94 «Про День працівників освіти» від 11 вересня 1994 року).
1966 року в Парижі на Спеціальній міжурядовій конференції було підписано документ про соціальний статус вчителів, це лягло в основу майбутнього свята. За рішенням ЮНЕСКО, Всесвітній день учителів з 1994 року відзначають 5 жовтня. Відповідні зміни дати свята були прийняті й кількома «пострадянськими країнами», зокрема в Азербайджані, Киргизстані, Вірменії. Натомість в Україні, Білорусі, Казахстані, Латвії цей день продовжують відзначати у першу неділю жовтня.
Що стосується ювілею утворення системи професійно-технічної освіти, то варто відзначити, що відлік історії професійно-технічної освіти України сягає у далекий 1940 рік, коли Указом Президії Верховної ради СРСР від 2 жовтня № 37 була створена державна система трудових резервів, якій передавалися у підпорядкування раніше створені школи фабрично-заводських учеництв (ФЗУ). Саме з того часу і минуло 80 років.
Професія педагога поєднує в собі мудрість і молодість душі, креативність і величезну енергію, доброту і суворість!
Шановні педагоги, Ваша праця – безцінна! Ви стільки сил вкладаєте у свою справу, що часом відбираєте свою цінну увагу у близьких.
Любові вам, терпіння, щастя і добробуту!